Congresswoman Chellie Pingree

Representing the 1st District of Maine

Pingree nominates 28 Maine students to United States Service Academies

Dec 4, 2017
Press Release

Portland, Maine—Congresswoman Chellie Pingree (D-ME) has announced her office’s nominees to the United States Service Academies—the U.S. Naval Academy at Annapolis, U.S. Military Academy at West Point, U.S. Air Force Academy at Colorado Springs, and U.S. Merchant Marine Academy at Kings Point, New York.  To be considered for an appointment to a service academy, applicants must be nominated by an authorized nominating source, which includes Members of Congress.
 
“This group represents some of Maine’s best and brightest. They have all demonstrated exceptional leadership, high academic standards, and a passion for helping others,” said Pingree.  “Whatever happens from here, they should all be proud of themselves.  We are lucky that they have chosen to offer their talents in service to the country, and it’s an honor to nominate them.”
 
The nominees were interviewed by a panel of six on their academic record, test scores, leadership ability, involvement in extra-curricular activities, and exemplified commitment to serving their country.
 
Pingree nominated several students to more than one academy.  The full list of nominations is below.  Contact information is available upon request.

United States Naval Academy
Kelsey Brayboy, Eliot, Marshwood High School
Jack Freeman, Owls Head, Oceanside High School
Zach Grant, Brunswick, Brunswick High School
Brinley Harrison, South Bristol, Lincoln Academy
Eric Heiman, Arundel, Thornton Academy
Dana Hirschhorn, Kennebunkport, Waynflete
Ray Horne, Berwick, Noble High School
Jake Lapierre, Winslow, Winslow High School
Payje Leclerc, Old Orchard Beach, Old Orchard Beach High School 
Marco Manfra, Scarborough, Scarborough High School
Richard Mann, Bowdoinham, Baxter Academy
James Mannette, Windham, Northwestern Preparatory School, Windham High School (prior), 
Eric Quirk, Scarborough, Scarborough High School
Aiden Roberts, Hope, Phillips Exeter Academy
Sean Scanlon, Bath, Cheverus High School
Brendan Sullivan, Berwick, St. Thomas Aquinas High School
James Waaler, Yarmouth, Yarmouth High School
John Wallace, Bowdoin, CTI2, U.S. Navy, Mount Ararat High School ‘13
Connor Winn, Saco, Thornton Academy
Michael Wrigley, Wells, Wells High School

United States Military Academy
Sam Colesworthy, North Yarmouth, Greely High School
Jack Freeman, Owls Head, Oceanside High School
Elizabeth Garver, Bailey Island, Mount Ararat High School
Brinley Harrison, South Bristol, Lincoln Academy
Payje Leclerc, Old Orchard Beach, Old Orchard Beach High School 
Michael Lunny, Springvale, Sanford High School
Asa Muthig, North Berwick, Berwick Academy
Eric Quirk, Scarborough, Scarborough High School
Aiden Roberts, Hope, Phillips Exeter Academy
Sierra Weston, Winthrop, Lawrence High School

United States Air Force Academy
Mia Ferrante, Buxton, Bonny Eagle High School
Elizabeth Garver, Bailey Island, Mount Ararat High School
Zach Grant, Brunswick, Brunswick High School
Brinley Harrison, South Bristol, Lincoln Academy
Patrick Hopkins, Winslow, Maine Maritime Academy, Winslow High School (prior)
James Mannette, Windham, Northwestern Preparatory School, Windham High School (prior), 
Eric Quirk, Scarborough, Scarborough High School

United States Merchant Marine Academy
Ray Horne, Berwick, Noble High School
Derrick Littllefield, Casco, Marion Military Academy, Sewickley (PA) Academy (prior)
Marco Manfra, Scarborough, Scarborough High School
James Mannette, Windham, Northwestern Preparatory School, Windham High School (prior), 
Eric Quirk, Scarborough, Scarborough High School